Milton Keynes One day Results 2014


The sixth Milton Keynes One-Dayer, took place on Saturday 11th January 201. This year we had 35 competitors.

Team Player 1 Player 2 Player 3




Leighton Buzzard A Dick Scholefield Dik Sweeting Martyn Simpson

Later Carthaginian Hunnic Selucid
Leighton Buzzard B David Copperwheat Martin Kay Dave Pothecary

Ariarathid Kappadokian Hatrene Ostrogothic
Farnborough Lawrence Greaves Oren Taylor Simon Brown

Later Roman
Palmyran
Bedford Mike Pickering Gordon Harrow Peter Kershaw

Hsien-Pi Greaco-Bactrian Slave revolt – spartacus
Gentlemen Players David Mather Peter Haines Chris Robinson

Later Ach Persian Picts Greaco-Bactrian
MK White Jim Gibson Steve Bainbridge Ian Sims

Later Carthaginian Seleucid Mid Imp Roman
MK Blue Phil Hosker Neil Sutherland Peter Gillespy

Alans Ptolemaic Early German
MK Red Don Avis Craig Hulkes Steve Scott

Dacians Ch’in chinese Parthians
Trunkie Andy Gilbert Mike Bowles ?

Galatian Han ?
Pinner Mark/Findlay Schofield Dave Pallin Toby Partridge

Marian Roman Mid Imp Roman Ch’in chinese
Crawley Chris Jones Edward Jones Craig Barr

Early Imp Roman Marian Roman Patrician
WAR Tim Child Steve Rathgay Mark Carmichael


Alex Imperial Classical Indian

Team Results

Pos. Rd 1 Pos. Rd 1 Score Rd 2 Score Total
1 Gentlemen Players 2 59 69 128
2 MK White 1 75 44 119
3 WAR 4 48 59 107
4 MK Blue 3 49 54 103
5 Bedford 5 42 37 79
6 Pinner 6 38 30 68
7 Farnborough 10 18 39 57
8 Trunkie 11 17 38 55
9 Crawley 8 24 26 50
10 MK Red 9 21 25 46
11 Leighton Buzzard B 7 33 3 36
12 Leighton Buzzard A 12 15 18 33

Individual Results

Pos. Player Team Rd 1 Pos Rd 1 Score Rd 2 Score Tqtal % Losses
1 Ian Sims MK White 1 25 25 50
2 Tim Child WAR 5 23 25 48 9.139
3 David Mather Gentlemen Players 75 23 25 48 9.551
4 Don Avis MK Red 9 19 25 44 18.4
5 Chris Robinson Gentlemen Players 5 23 19 41 25.6
6 Dave Pallin Pinner 1 25 13 38 3.1
7 Jim Gibson MK White 1 25 13 38 3.2
8 Peter Haines Gentlemen Players 15 13 25 38 20.3
9 Phil Hosker MK Blue 15 13 25 38 52.66
10 Steve Rathgay WAR 14 14 23 37 24.73
11 Peter Gillespy MK Blue 9 19 17 36 16
12 Gordon Harrow Bedford 17 12 22 34 60.9
13 Mike Pickering Bedford 9 19 15 34 *
14 Oren Taylor Farnborough 25 6 25 31 51.7
15 Steve Bainbridge MK White 1 25 6 31 51.8
16 Neil Sutherland MK Blue 12 17 12 29 3.6
17 Andy Gilbert Trunkie 13 15 13 28 8.29
18 Toby Partridge Pinner 21 11 17 28 41.1
19 Mark Carmichael WAR 21 11 11 27 24.36
20 Mike Bowles Trunkie 28 2 25 27 52.47
21 Craig Barr Crawley 17 12 12 24 3.98
22 Lawrence Greaves Farnborough 17 12 12 24 24.27
23 Dave Pothecary Leighton Buzzard B 5 23 0 23 57.14
24 Dick Scholefield Leighton Buzzard A 17 12 12 23 *
25 Chris Jones Crawley 25 6 14 20 44.11
26 Peter Kershaw Bedford 21 11 0 11 55.21
27 Martin Kay Leighton Buzzard B 24 10 0 10 68.35
28 Martyn Simpson Leighton Buzzard A 28 2 8 10 100
29 Edward Jones Crawley 25 6 0 6 75.15
30 David Copperwheat Leighton Buzzard B 31 0 3 3 100
31 Steve Scott MK Red 28 2 0 2 100
31 Findlay Schofield Pinner 31 2 0 2 100
31 Simon Brown Farnborough 31 0 2 2 100
34 Dik Sweeting Leighton Buzzard A 31 0 0 0 100
34 Craig Hulkes MK Red 31 0 0 0 100

Round 1

Chris Robinson Greaco-Bactrian 23 v Findlay Schofield Marian Roman 2
Peter Haines Picts 13 v Lawrence Greaves Later Roman 12
Steve Scott Parthians 2 v Dave Pothecary Ostrogothic 23
Tim Child
23 v Mike Bowles Han Chinese 2
David Mather Later Ach Persian 23 v Martyn Simpson Selucid 2
Phil Hosker Alans 13 v Gordon Harrow Greaco-Bactrian 12
Jim Gibson Later Carthaginian 25 v David Copperwheat Ariarathid Kappadokian 0
Steve Bainbridge Seleucid 25 v Dik Sweeting Hunnic 0
Peter Gillespy Early German 19 v Oren Taylor
0
Mike Pickering Hsien-Pi 19 v Chris Jones Early Imp Roman 6
Dave Pallin Mid Imp Roman 25 v Craig Hulkes Ch’in Chinese 0
Steve Rathgay Alex Imperial 14 v Toby Partridge Ch’in Chinese 11
Craig Barr Patrician 12 v Dick Scholefield Later Carthaginian 13
Ian Sims Mid Imp Roman 25 v Simon Brown Palmyran 0
Edward Jones Marian Roman 6 v Don Avis Dacians 19
Mark Carmichael Classical Indian 14 v Peter Kershaw Slave revolt – spartacus 11
Andy Gilbert Galatian 15 v Martin Kay Hatrene 10
Neil Sutherland Ptolemaic 17 v Bye
0

Round 2

Chris Robinson Greaco-Bactrian 19 v Steve Bainbridge Seleucid 6
Don Avis Dacians 25 v Dik Sweeting Hunnic 0
Dave Pallin Mid Imp Roman 13 v Neil Sutherland Ptolemaic 12
Peter Haines Picts 25 v Martin Kay Hatrene 0
Peter Gillespy Early German 17 v Martyn Simpson Selucid 8
Gordon Harrow Greaco-Bactrian 22 v David Copperwheat Ariarathid Kappadokian 3
Phil Hosker Alans 25 v Edward Jones Marian Roman 0
Tim Child
25 v Dave Pothecary Ostrogothic 0
Ian Sims Mid Imp Roman 25 v Steve Scott Parthians 0
Steve Rathgay Alex Imperial 23 v Simon Brown Palmyran 2
Peter Kershaw Slave revolt – spartacus 0 v Oren Taylor
25
Mike Bowles Han Chinese 25 v Findlay Schofield Marian Roman 0
Lawrence Greaves Later Roman 12 v Andy Gilbert Galatian 13
David Mather Later Ach Persian 25 v Craig Hulkes Ch’in Chinese 0
Jim Gibson Later Carthaginian 13 v Craig Barr Patrician 12
Mark Carmichael Classical Indian 11 v Chris Jones Early Imp Roman 14
Mike Pickering Hsien-Pi 15 v Dick Scholefield Later Carthaginian 10
Toby Partridge Ch’in Chinese 17 v Bye
0